engelsizumutlar.com

#12.03.2012# İş Eğitimi bölümümüz aktif hale getirilip, 3 yeni kategori eklenmiştir! ...AÇ... | #10.03.2012# Özel Eğitim Filmleri bölümüne 3 adet yeni film eklenmiştir! ...AÇ... | #14.02.2012# Ziyaretçi Defteri eklenmiştir! ...AÇ... | #10.02.2012# Diğer Uygulama Formları eklenmiştir! ...AÇ... | #08.02.2012# Etkinlik Çizelgesi Yöntemi eklenmiştir! ...AÇ... |
Arama
İçeriğe git

Ana Menü

Doğrudan Öğretim Yöntemi

ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ

YAZAN: MERVE KIRŞEHİRLİ
17.01.2012

Doğrudan Öğretim Yöntemi'nin diğer bir adı da açık anlatım yöntemidir. Öğrenci için bireysel olarak hazırlanmış eğitim planında derse uygun araç gereçlerin sistemli bir şekilde nasıl kullanılması gerektiğine yer verilir. Öğrenciye bire bir açık ve yalın bu dille ders sunumu yapılmasını kapsamaktadır.

Doğrudan Öğretim Yöntemi'nin doğru şekilde kullanılması için öncelikli olarak öğrencinin performansı değerlendirme formu kullanılarak kayıt edilir. Daha sonra öğrenciye anlatılacak konular belirlenir. Örneğin daire becerinin öğretimi için öğrenciyle kullanılacak materyaller belirlenir. Materyalin ve dersin öğrencinin ilgisini çekmesi için, çocuğun ilgi duyduğu materyaller seçilir. Örneğin çocuğun zıplayan toplara ilgisi varsa, bu tip toplar daire kavramını anlatmak için kullanılması gereken en uygun materyal olacaktır. Bu yöntemi kullanırken ayırt edici öğrenme sürecinden yararlanılır. Kullanılacak materyal belirlendikten sonra öğrenciye doğrudan öğretim yöntemini uygulamak için öncelikle;

. Kavramın ilişkili ve ilişkisiz niteliklerini belirler.
. Kavramın olumlu ve olumsuz örneklerini oluşturur.
. Kavramın ilişkili nitelikleri kavramı tanımlar ve onun benzer örneklerini oluşturulur.

Yine daire kavramını örnek verecek olursak, ilişkili niteliği şeklidir. Direyi temsil eden nesnenin rengi ve malzemesi ise onun ilişkisiz niteliğidir.

Daire kavramının olumlu örnekleri ise daire şeklinde mavi boncuk, daire şeklinde siyah yastıktır. Olumsuz örnekleri ise kare şeklinde mavi boncuk, üçgen şeklinde siyah yastıktır.

Anlatılacak konunun ilişkili ve ilişkisiz nitelikleri belirlendikten sonra, bu materyaller tenin edilir. Öğrenciyle karşılıklı oturulur. Yine daire kavramı üzerinden örnek verirsek elimize daire şeklinde mavi boncuğu alarak öğrenciye açık net bir şekilde “bak, bu daire” denir. Hemen arkasından kare şeklinde mavi boncuğu alarak “bak, bu daire değil” denilerek öğrenciye doğrudan öğretilecek konuya ilişkin bilgi verilir. Daha sonra öğrenciye “hangisi daire, göster” şeklinde soru sorularak öğrenci doğru tepki verirse, daha önce belirlenen pekiştireçle pekiştirme yapılır. Öğrenci tepki vermezse, sunum tekrar yapılmalıdır. Öğrenci yanlış tepki verirse “hayır o daire değil, daire olan bu” şeklinde geri bildirim verilerek düzeltme yapılmalıdır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de öğretim oturumları sonunda öğrencinin konuyu öğrenip öğrenmediğine ilişkin yapılan değerlendirmelerde pekiştireç kullanmamaktır. Değerlendirmelerde öğrenci doğru tepki verse bile pekiştireç kullanılmaz. Pekiştireçler öğretim oturumları içerisinde, öğretim sırasında kullanılır.

Doğrudan Öğretim Yöntemi'nin en büyük avantajı, bilgiyi dolandırmadan açık ve net bir şekilde öğrenciye sunmak, pekiştireçler yardımıyla öğrenmeyi gerçekleştirmektir. Bunun yanında öğrenci yanlış bir tepki verdiği zaman anında geri bildirim verilerek yapılan yanlışların düzeltilmesine olanak tanımasıdır.

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön